Pramen Labe – Labská louka a nejvyšší vodopád v ČR
GPS:50°46’31.486″N, 15°32’14.089″E
Špindlerův Mlýn má každý zapamatován jako horské a lyžařské středisko. Jeho raritou je však i to, že 8 km od centra Špindlerova Mlýna pramení evropský veletok Labe. Špindlerův Mlýn je tak prvním městem, kterým nejmohutnější řeka Čech protéká. Ze Špindlerova Mlýna se tak vydává na pouť dlouhou 1 122 km, z toho 364,4 km na území České republiky.
Život veletoku Labe se rodí rašeliništích Labské louky v nadmořské výšce 1386,3 m. Na kamenné zídce v blízkosti pramene je umístěno 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká.
Pokud na hřebenech ještě neleží sněhová pokrývka, Pramen Labe je velice oblíbenou turistickou destinací. Nejen pro pramen veletoku řeky Labe, a jedinečný rozhled a panoramata celých Krkonoš ale také spatříte nejvyšší vodopád v české republice – Pančavský – vysoký 148m. Pokud budete číst dále, tak se dozvíte, kde se Labe vlévá do moře – Hamburg to ale není. Posledním městem je německý Cuxhaven. Rovněž zde uvidíte pozůstatky doby ledové i zbytky původního krkonošského pralesa. Krajina podél této trasy je plna svědectví o bouřlivém vývoji vysokohorské přírody, ale též o houževnatých snahách lidí využít drsnou horskou přírodu ke svému prospěchu.
Podle historické události z roku 1684 se vydal královéhradecký biskup Jan Kryštof z Tallenbergu vysvětit pramen Labe, aby tak potvrdil příslušnost Labského pramene českým pánům. Velbloud mu nesl potřebné věci k obřadu. Prudký výstup neschůdným pralesem a nepříznivé počasí všechny unavilo a také velbloud v polovině hory klesl vyčerpán. Podle farní kroniky při svěcení pramene, když biskup ponořil kříž do vody, vichřice utichla, vysvitlo slunce a nad horami se rozzářil jasný, klidný den. Tím skončily dlouholeté spory, komu pramen patří. I dnes je třeba putovat k pramenům pro naše ozdravění.
V blízkosti pramene probíhala již v dávné minulosti zemská stezka, nazývaná též „Česká stezka“. Spojovala Čechy se Slezskem. Patřila mezi nejstarší obchodní solné stezky a v roce 1684 ji použil i hradecký biskup Jan z Talmberka a pramen Labe dne 19. září vysvětil. Tím byla také dosud sporná Labská louka uznána definitivně za české území. O další vysvěcení pramene se postaral vrchlabský děkan V. Weber roku 1884.
Před túrou si vždy ověřte počasí. Nezapomeňte však, že na horách je počasí značně proměnlivé a mění se i několikrát za den.
Jakou trasu a obtížnost zvolit?
Neboť se nacházíte v Krkonošském národním parku a Pramen Labe nachází v l. ochranném pásmu Krkonošského národního parku, dostanete se autem nejdále na Horní Mísečky, kde můžete zaparkovat na záchytném parkovišti. Dále k Prameni Labe můžete pokračovat buď pěšky (7,5 km), nebo kyvadlovou dopravou.
V závěrečné fázi výletu už je možnost pouze pěšky nebo na horském kole. Od Vrbatovy boudy je Pramen Labe vzdálen 3,5 km pohodlnou cestou pro pěší a cyklisty.
Doporučujeme:
- vyjet ze Špindlerova Mlýna lanovou dráhu na Medvědín (1234 m n.m.). Z vrcholu Medvědína máte dvě možnosti, jak dále pokračovat: Sejít po žluté trase na Horní Mísečky k Jilemnické boudě ( cca 1200m ) a vyjedete autobusem na Zlaté návší k Vrbatově boudě. Od konečné autobusu dále pokračujete 3,5 km po žluté k Pramenu Labe. Pokud se budete vracet z Pramene Labe zpět do Špindlerova Mlýna Labským dolem – po modrém značení je to do centra Špindlerova Mlýna 10,5 km, zvolte raději k Prameni Labe trasu červenou, abyste nepřišli o jedinečný zážitek Pančavského vodopádu a krásných výhledů po této trase.
K velkým zážitkům této túry patří také pohled na tři velké vodopády – Pudlavský, Labský a Pančavský, který je se svými 148 metry dokonce nejvyšší v české republice.
- pěšky z vrcholu Medvědína nejdříve po žluté, následně po červené trase na Zlaté návrší v délce stoupání 3.5 km. Při této cestě vám vřele doporučujeme navštívit Šmídovu vyhlídku – krásný výhled na panorama Krkonoš.
- pouze pěšky ze Špindlerova Mlýna po červeném turistickém značení jdete Vodárenskou cestou na Horní Mísečky. Dále můžete pokračovat pěšky na Zlaté návrší, jak je výše uvedeno, nebo využít kyvadlové dopravy z Horních Míseček. Pokud se rohodnete pouze pro pěší túru, tato trasa je pro náročného turistu, neboť vás čeká 7 km stoupání – na Horní Mísečky a dále na Zlaté návrší. Zbývajících 3,5 km k Prameni Labe již nepatří mezi náročné.
POPIS TRASY:
Celková délka trasy – cca 23 km (celodenní túra)
Obtížnost – celá trasa vede po kvalitních horských chodnících a silnicích, vhodné i pro rodiny s většími dětmi, lze kombinovat auto, bus, v závěrečné fázi 3,5 km pouze pro pěší
Občerstvení – Labská bouda, Vrbatova bouda, Horní Mísečky
Zajímavosti na trase – Labský důl, nejvyšší český vodopád na říčce Pančavě, pramen Labe, památník Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Šmídova vyhlídka